Sziasztok, jó, hogy jöttetek, mehetünk is tovább sufni.
Hétvégén a legközelebbi barátaim megszervezték a legénybúcsúmat: wellness minden mennyiségben, étel-ital, mulatás és – most figyelj, bedurvult a dolog – éjszakai sakk is a program részét képezte. Némi csalódottsággal vettem tudomásul, hogy a játéktudásom megkopott, de nem csüggedtem azért sokáig, szó szót követett, ömlött a sav. Ha aludtatok már közös szobában durván horkoló emberrel, akkor a neszezést szorozzátok meg hárommal, ez volt Gyuri a szomszéd ágyon. Komoly zajszűrős fülhallgatóval együtt is teljesen tisztán hallottam a brekegését, komolyan mondom, bagzó, vernyákoló macskákat szívesebben fogadtam volna az ablak alatt, mint ezt, de mit lehetett tenni ugye… Egyébként a képen látható labda lesz a foci VB hivatalos munkaeszköze.
Szép helyek és utazási célpontok
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de a saját Instagram szokásaim eléggé átalakultak az utóbbi néhány évben. Ma elsősorban vicces állatos videókat nézek másodlagos tevékenységként (ritkán), illetve a COVID alatt jócskán felszaporodtak a szép helyeket publikáló ajánló oldalak is a hírfolyamomban. Ha megtetszik valami ezek közül, akkor elmentem abban a reményben, hogy egy későbbi alkalommal, pl. nyaralás tervezésekor ezekből szemezgetve tudunk majd döntést hozni a célpontot illetően. Ezt a folyamatot hivatott megkönnyíteni a Liist nevű alkalmazás, bár a hagyományos, natív könyvjelzőzés sem tűnt eddig annyira vállalhatatlan megoldásnak.
Ha már utazás, komolyabb kalandokra készülve biztosan ti is írtok listát, nehogy itthon maradjon valami. Kell zokni, póló, medvehagyma, és még ki tudja, mi minden. A Packr app segít ezeket összeszedni, pipálni, illetve garantálja, hogy semmi nem marad itthon. Családoknak, ill. többszemélyes, többmegállós utak tervezéséhez is kiváló.
Nem lesz több benzines és dízel autó
Lapzártánkkal egyidőben (de rég nem használtam ezt a kifejezést) kaptuk a hírt, ami szerint 2035-től már nem vehetünk belsőégésű motorral gépjárművet. Lehetne boncolgatni a kérdést sok oldalról, pl. hogy nem az autók okozzák a legtöbb szennyezést, nem ezzel kellene kezdeni, már így is brutálisan magas az elektromos autók ára, mi lesz így, csak a leggazdagabb korosztály engedheti majd meg magának, a lítiumos akkumulátor is szennyez, csak nem a városban, hanem a gyári előállításkor, stb. – és vélhetően mindegyik gondolatban lenne és van is igazság. Ugyanakkor valamit tenni kell a fenntartható jövő érdekében, és most Európa lépett egy aprót ebben az irányban. A tiszta energiából származó eszközök költségei, árai nőni fognak, mert drágább az előállításuk, a környezetszennyezőket viszont adóztatni kell ennek megfelelően – fel kell készülni arra, hogy a változás nem lesz olcsó, és itt nem csak pénzügyi szempontok mentén használom az olcsó szót.
Wellbeing
Magyarul jólétnek, jóllétnek szoktuk fordítani, és a minap szembe is jött egy hirdetés ezzel kapcsolatban: mit gondoltok, vajon mit csinálhat a Wellbeing Expert egy munkahelyen? Olyan dolog ez, amit kívülről, más személyek, cégek, vállalatok, kultúrák tudnak megadni, vagy olyan, amiért te magad teszel minden egyes nap nem kevés odafigyeléssel? Szerintem a második, és bár egyre inkább érdeke a cégeknek is, hogy ezzel foglalkozzanak, de még mindig egy nyúlós masszának tűnik ez nagyvállalati szinten, ami megítélésem szerint elég messze áll az őszinte segítségtől.
Bill Gates a feltöltődés érdekében például évente kétszer elvonul vidékre teljesen egyedül, visz magával hét könyvet, és egész nap olvas. Persze iszik és eszik is vélhetően, meg alkalmanként naplót is ír, jegyzetel, talán levegőt is vesz néha, de ezek már mellékesek. Hét nap tehát, hét kötet, mindegyik más domainben, más fókusszal (üzleti, vallási, technológiai, stb.). John Brandon is hasonlót próbált ki, összefoglalója rövid, de izgalmas, és néhány hasznos tanáccsal is szolgál az effajta elvonulásokhoz. Rövid érdekesség, hogy a tavalyi balatoni nyaralásunk ehhez valami nagyon hasonló volt, csak akkor ketten utaztunk, de 5-6 nap alatt mi is elolvastunk kb. 10-12 könyvet, és életünk egyik legfeltöltőbb, legpihentetőbb kikapcsolódásaként tartjuk számon. Nem kell mindig a kötelező körökre törekedni, “még ezt, még azt nézzük meg”, ér összhangba kerülni saját magunkkal, és csak úgy lenni, létezni a világban.
A podcastban sokat beszéltünk már a hálanaplóról, a naplóírás pozitív hatásairól általánosságban, ehhez kíván segítséget nyújtani a HWF (How We Feel) app, ami – ha jól tudom – egyelőre csak iPhone-ra érhető el. Szakértők és tudósok készítették a tartalmakat, így nagy esély van rá, hogy a módszerek működnek.
Magyarázkodás
Nagyon törekszem arra mind munkahelyen, mind magánéletben, hogy ne értsenek félre emberek, kommunikációm világos és egyértelmű legyen. Ennek a hozzáállásnak a másik oldala az, hogy olykor túlmagyarázok dolgokat. Valamelyik nap Örkény egyperceseit olvastam, és remekül mulattam a fentiek tükrében a Történelmi tévedésen, melyet most megosztok veletek.
Örkény István: Történelmi tévedés
– Halló! Moloko?
– Tessék?
– Moloko?
– Vü paruszki gavaritye?
– Nem értem, mit beszél.
– Maga mit beszél, asszonyom?
– A vőmet keresem.
– Akkor miért mondta, hogy moloko?
– Miért ne mondtam volna?
– Mert oroszul azt jelenti: tej.
– De én a vőmet becézem így.
– Az nem én vagyok.
– Pedig jó számot hívtam.
– Akkor itt valami nincs rendben, asszonyom.
A Történelmi tévedés című egyperces novella kéziratban maradt első változata:
Egy zavaros történelmi helyzet gyors és eredményes tisztázása
– Halló! Moloko?
– Tessék?
– Moloko?
– Vü paruszki gavaritye?
– Nem értem, mit beszél.
– Maga mit beszél, asszonyom?
– A vőmet keresem.
– Akkor miért mondta, hogy moloko?
– Miért ne mondtam volna?
– Mert oroszul azt jelenti: tej. Vagy ez az ő neve?
– A beceneve. Őt Nyikolaj Mihailovics Gorbacsovnak hívják, és egy páncélos hadosztály parancsnoka a Bakonyban.
– De én szobrász vagyok, és Óbudán lakom.
– Pedig jó számot hívtam.
– Úgy látszik, nálunk nincs minden rendben.
– Mire érti, hogy nincs rendben?
– Csak a telefonhálózatra.
– Az más.
Nagy tanulság nincs.
Hova menjünk a hétvégén?
Továbbra is zajlik a FINA vizes VB, jönnek a vízilabda döntők is.
Sportolásra szombat este a K&H futóestet javaslom a BSI rendezésében (kedvcsináló videó a tavalyi alkalomról).
Ingyenes mentes süti kóstolás a Zelenák Sütiházban szombat 10:00 és 18:00 között, ha valami finomat ennél korlátos büdzsével.
5. Európa Filmhét pörög az Art+ Cinemában, 600 forintos jegyár mellett lehet megtekinteni egészestés mozgóképeket egész héten (műsor és jegyek erre).
Ha a nagy melegben egyáltalán nem szeretnél kimozdulni, akkor Müller Péter “Hova tűnt a nyugalom? Félelem, szorongás, pánik” előadását online is meghallgathatod péntek este 19:00-tól, felvételről (trailer és jegyek itt).
Sufni
A 130. epizódban (Pudvás binturong) szereplő témáink: masszázs luxus kivitelben, binturongéknál mizu, pedagógus kedvezmények Pécsen random, Podvine-öröm, Sztálin halála (film), 1700 éves graffiti, Suzanne Collins: Énekesmadarak és kígyók balladája, nincs több rettegés a fogorvostól, varázsló vagy jedi lennél?
A hétre ennyi, sziasztok!